Сторінки

вівторок, 20 грудня 2022 р.

Навчання як розвага: едьютейнмент та його впровадження в освітній процес закладу позашкільної освіти

 

ХХІ століття принесло людству не тільки новітні технології, а й нові вимоги до освіти і виховання молодого покоління. Завдання розвитку індивідуальності стає все більш значимим не лише для кожної людини, а й для суспільства загалом. У зв’язку з цим виникла необхідність пошуку нових концептуальних підходів до осмислення педагогічних процесів і розробки нових педагогічних технологій. Кожен педагог прагне зацікавити здобувачів освіти своєю навчальною дисципліною, викликати інтерес до предмета, спонукати до творчого пошуку. Тому педагоги, у тому числі педагоги закладів позашкільної освіти, шукають такі технології навчання й такі форми занять, які б передусім викликали б у здобувачів освіти високу мотивацію до навчання. Сміливі експерименти педагогів-позашкільників виявили у цьому контексті особливу специфіку використання ігрових прийомів і технологій навчання дітей. Саме такою є новітня технологія - едьютейнмент.

Едьютейнмент - це сукупність технік і дидактичних засобів навчання, заснованих на концепції навчання через розвагу, суть якого полягає в тому, що знання повинні передаватися у зрозумілій, доступній і цікавій формі, а також у комфортних умовах. Це ефективний баланс між інформацією та  мультимедійними продуктами. Єдиного визначення едьютейнмента немає, однак різні автори пропонують такі визначення едьютеймент технології:      

- М.М. Зіновкіна в книзі «Педагогічна творчість» пропонує термін «креативне навчання» і визначає його як «цілеспрямоване послідовне засвоєння здобувачем освіти методології та досвіду творчої діяльності, які йому передаються, і на цій основі свого досвіду знань, умінь і навичок». Креативне навчання сприяє активному залученню здобувачів освіти до освітнього процесу, формуванню і розвитку творчої особистості. Таким чином, основна увага концентрується на розвитку творчої уяви, фантазії, творчих здібностях та інших якостях, необхідних для творчого саморозвитку;

 - І.Ф. Феклістов дотримується поняття «неформальне навчання» і стверджує, що це безперервний процес, у ході якого людина виробляє певні відносини і цінності та набуває навичок і знань під дією навчання, «ресурсного оточення» і свого повсякденного досвіду.

- Н.А. Кобзєва дає наступне визначення: «Едьютейнмент - це технологія навчання, що розглядається як сукупність сучасних технічних і дидактичних засобів навчання, яка заснована на концепції навчання через розвагу, сенс якої полягає в тому, що знання повинні передаватися в зрозумілій, простій і цікавій формі, а також у комфортних умовах» .

Отже, технологія едьютейнмент трактується як сукупність сучасних технічних і дидактичних засобів навчання, яке здійснюється через розвагу. У педагогічній методичній літературі терміном «едьютейнмент» найчастіше стали називати не тільки інноваційні технології навчання, а й будь-які прийоми навчання, хоч якось пов’язані з грою і розвагою тих, хто навчається, враховуючи їхні захоплення.                                                                      Ед’ютейнмент є гібридним поняттям англійського походження (edutainment), яке було отримано за допомогою злиття двох англійських слів: «education» (навчання) та «entertainment» (розвага) і перекладене українською мовою за допомогою транскрипції. Едьютейнмент  у дослівному перекладі можна визначити поняттям «навчання розвагою» або донесення певної важливої ідеї, створення динамічних стереотипів, прецедентів, які дозволяють здобувачам освіти у ситуації реального вибору діяти автоматично. Є методична небезпека в тому, що, на перший погляд, «навчання розвагою» і «навчаюсь граючись» – це тотожні технології. Слід їх відрізняти: слово «розвага» тлумачиться як «те, що розвеселяє, розважає», його синоніми - утіха, забава, веселість, веселощі (веселе проведення часу); термін «гра» має визначення інше: розважальне заняття, синоніми - забава, забавка. Ми вживаємо слово «розвага» в широкому контексті: залучення (проживання життєвих ситуацій), захоплення (творчість, цифровий контент) і, власне, розвага (гра).   

Едьютеймент як освітня технологія переслідує мету: посилити мотивацію до навчання, перетворити процес навчання у захоплення. Психологи стверджують, що інформація, яка пропонується в ігровій формі, швидше і краще запам’ятовується. Навчання стає грою, виграти в якій означає чогось навчитися.

Педагогам варто відрізняти терміни «едьютейнмент» та «ігрові педагогічні технології», «ігрова діяльність», «ігрові методи та прийоми», оскільки всі вони різні за змістом та застосуванням.  На занятті за технологією едьютейнмента ігрові елементи є лише деяким інструментом, вбудованим в інші види діяльності. Тобто, термін «едьютейнмент» ширше, ніж просто гра, оскільки гра в цій технології є лише одним з багатьох елементів, захоплюючих способів передачі знань. Специфіка технології едьютейнмента зумовлюється наявністю таких ознак:

1.     Захоплення. Важливим є безпосередній інтерес дитини, який веде до

 розвитку нових навичок і накопичення знань.

2.     Розвага. Саме розвага виступає основним мотивом, який забезпечує

 отримання задоволення, одночасно формуючи стійкий інтерес до процесу навчання, знімає психологічне навантаження від процесу освіти.

    3. Ігровий підхід. Завдяки універсальності гри відбувається ефективний процес навчання незалежно від віку.

4. Сучасність. При використанні актуальних можливостей сучасних технологій, таких як відео-та аудіоматеріали, дидактичні ігри, освітні програми в мультимедійному форматі і багато інших засобів досягається максимальне

залучення здобувача позашкільної освіти в освітній процес.

Засоби едьютейнменту поділяються на традиційні і сучасні. До традиційних засобів належать книги, музика, фільми, освітні ігри. Сучасні засоби едьютейнменту поділяються на електронні системи (електронні книги, мережеві варіанти музейних виставок), персональні комп'ютерні системи (комп'ютерні та відеоігри, електронні тренажери й енциклопедії) і веб-технології  (веб-квести, вікі, блоги).

При розробці і реалізації освітніх проєктів рекомендується використовувати наступні групи ігрових навчальних завдань:

-  завдання з навичками співпраці;

 - завдання з навичками комунікації;

- завдання з навичками самопрезентації;

 - завдання, спрямовані на формування рефлексії;

- завдання з ціннісно-смисловими установками;

 - завдання, спрямовані на формування ІКТ-компетентності.

Отже, застосування методів і прийомів «едьютейнмента»  як педагогічної технології дає можливість не тільки залучити здобувачів освіти до активної роботи на занятті, а й відтворити взаємозв’язок між різними темами; між навчальною дисципліною і реальним життям; позитивно вплинути на розвиток їхніх творчих здібностей. Створення на занятті ситуації доброзичливої атмосфери, орієнтованої на реалізацію ідей педагогічної співпраці і співтворчості (педагог-педагог, педагог-здобувач освіти-педагог, здобувач освіти-здобувач освіти), зняття чинників, що провокують стреси, розвиває уміння і навички колективної роботи, роботи в групах, сприяє глибокому і послідовному засвоєнню знань. Сьогодні едьютейнмент - це освіта в розважальному форматі: «навчайся розважаючись, розважайся у процесі навчання».

Науковці вважають, що едьютейнмент  увібрав у себе найкраще з таких

галузей, як:

-         педагогіка (педагогічні принципи й закономірності);

-         психологія (комунікативні теорії);

-         інформатика (сучасні інформаційні та комунікаційні технології).

         Основні шляхи впровадження технології едьютейнмент в освітній процес закладу позашкільної освіти:

1.     Використання мультимедіа.

Завдання сучасного педагога - зробити заняття цікавішим, ніж та інформація, яку здобувач освіти знаходить у відкритому доступі в інтернеті. У цьому допоможе впровадження мультимедіа в освітній процес. Педагог може використовувати всі сучасні досягнення науки для передачі інформації: не тільки в текстовій формі, а й в аудіо-, відео форматі, за допомогою анімації і цікавих презентацій.

2.     Занурення здобувачів освіти у матеріал-інтерактив.

Едьютейнмент неможливо застосувати без двосторонньої взаємодії: педагога-здобувач освіти. Діти мають брати активну участь в освітньому процесі, сприймати його, як захопливий квест у пошуках нових знань. Саме в такому форматі здобувач освіти починає залюбки перевіряти вивчене, міркувати, винаходити, продумувати й планувати.

3.     Подача знань як нагорода  в рольовій грі.

Найпопулярніша форма інтерактивного навчання - рольова гра. Як правило, її учасники вчаться здійснювати правильні дії в кожній конкретній життєвій ситуації, яку моделює педагог. Метод існує давно, але в позашкільній освіті його застосовують не часто.                                                                                   Окремо слід вказати на місце проведення занять з використанням технології едьютейнмента: заняття і заходи з використанням цієї технології можуть проходити в кафе, парку, музеї, офісі,  галереї, клубі, де здобувачі освіти отримують будь-яку пізнавальну інформацію в невимушеній атмосфері.

Підсумовуючи вищевказане, зазначимо: едьютейнмент є новою освітньою технологією, яка поєднує в собі розважальні прийоми, методи інтерактивного й активного навчання, мотивацію до пізнання та взаємодії. Він ґрунтується на отриманні здобувачем освіти та педагогом задоволення від процесу навчання.  Мотивувати здобувачів освіти на вивчення теми, викликати їхній інтерес, спонукати взяти участь в процесі засвоєння знань допоможе ігровий підхід, завдяки якому відбувається ефективний процес навчання незалежно від віку. Не варто випускати з уваги й величезний виховний потенціал едьютейнмент технології. Її можна використовувати при проведенні виховних, святкових захоів, ювілейної дати, організації колективної творчої справи тощо.

Список використаних джерел

1. Дьяченко О. Edutainment як принцип навчання URL:

https://www.creativeschool.com.ua/edutainment/ (дата звернення 23.10.2019).

2. Крутій К. Едьютейнмент: навчання як розвага. Дошкільне виховання. 2017.

№1. С. 2-6

3. http://dspace.pnpu.edu.ua/bitstream/123456789/15553/1/48.pdf

4. http://dspace.tnpu.edu.ua/bitstream/123456789/19381/1/16_Borutska.pdf

5. https://repository.pdmu.edu.ua/server/api/core/bitstreams/b0c699af-7621-48a3-a36c-e5d225b396ad/content

6. https://osvitoria.media/experience/navchannya-rozvagoyu-5-igor-za-metodom-edutainment/

7http://arts-library.com.ua/bitstream/123456789/556/1/%D0%95%D0%B4%D1%8C%D1%8E%D1%82%D0%B5%D0%B9%D0%BD%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82.pdf

 

Матеріал підготувала методист Дирда Оксана

ПЕДАГОГІЧНИЙ ГЛОСАРІЙ "СКАРБНИЦЯ МЕТОДИСТА": БРЕНДАЙДЕНТИКА

  БРЕНДАЙДЕНТИКА Будь-яка середньостатистична людина без проблем зорієнтується де термінал «Привату» у торговому центрі, лише здалеку поба...