Сторінки

пʼятниця, 18 жовтня 2024 р.

ПЕДАГОГІЧНИЙ ГЛОСАРІЙ "СКАРБНИЦЯ МЕТОДИСТА": БРЕНДАЙДЕНТИКА

 


БРЕНДАЙДЕНТИКА

Будь-яка середньостатистична людина без проблем зорієнтується де термінал «Привату» у торговому центрі, лише здалеку побачивши силует апарату, не придивляючись візьме пляшку Coca-Cola з вітрини або відрізнить аптеку «Доброго Дня» від «АНЦ», навіть не звернувши увагу на назву. А все тому, що ці компанії подбали про айдентику - набір елементів, які формують індивідуальність бренду та вирізняють його з-поміж інших. Що таке айдентика, і навіщо її потрібно розробляти?

З давніх-давен “забрендований” товар наділявся певним статусом. Люди завжди прагнуть підкреслити особливості, притаманні тому, що створюють. А “споживачі” завжди будуть обирати те, що краще знають, тобто розпізнають. Ще в Середньовіччі ремісники позначали верстати марками, власники майстерень мали “торгові марки” і це свого роду слугувало гарантією якості.

         Айдентика - це сукупність візуальних, вербальних, ідеологічних складових компанії/організації, які допомагають сформувати перше враження та створюють цілісний образ в очах споживачів, роблять бренд впізнаваним і відокремлюють від інших. 

         Айдентика - не просто набір яскравих і красивих картинок. Вона має відповідати цінностям бренду, транслювати його основні ідеї, містити певне послання, яке сприймає аудиторія.

Навіщо потрібна айдентика?

Айдентика - потужний маркетинговий інструмент, без якого в сучасному медіапросторі неможливе існування бренду. За допомогою айдентики відбувається підвищення впізнаваності, виокремлення бренду серед інших, унікалізація його присутності на ринку послуг.

 Слід розрізняти поняття айдентика, фірмовий стиль та брендинг.

Ці три поняття часто плутають. Вони дійсно багато в чому переплітаються, але не є синонімами.

Брендинг - це процес створення бренду: всіх нематеріальних образів, цінностей, асоціацій, що виникають в уяві споживача, його очікувань від товарів, пропонованих компанією. Брендинг - великий план, який включає багато робочих процесів компанії, пов’язаних з її позиціонуванням на ринку послуг. Процес брендингу  - це постійний розвиток бренду. 

Айдентика зосереджена на сприйнятті бренду споживачами -візуальному, вербальному, тактильному. Вона включає багато компонентів, з яких складається цілісний «зовнішній» образ. Айдентика - елемент бренду, а її розробка - один з етапів процесу брендингу. 

Розрізняють два основних види айдентики: традиційну (класичну) та нетрадиційну (динамічну). Кожна має свої особливості.

Традиційна - включає в себе чіткий, сформований набір елементів айдентики та встановлені правила їх використання у кожному з каналів комунікації з аудиторією. Традиційна айдентика не допускає жодних змін форми, текстури, шрифту, відтінків, візуальних елементів.

Динамічна - допускає варіативність, при цьому елементи стилю за якими можна ідентифікувати бренд зберігаються. Найяскравіший приклад динамічної айдентики - початкова сторінка Google. З нагоди свят на ній з’являються дудли - тематичні зображення чи інтерактиви, що символізують подію. Вони видозмінюють лого, при цьому образ бренду все одно зчитується.

Основні елементи айдентики:

1.     Колірна палітра. Коли формується айдентика, вибір кольору має

величезне значення. Мабуть, це перше, що впадає у очі споживачеві. І згадується, коли мова заходить про бренд. Кожен відтінок викликає певні емоції та асоціації, вибір колірних поєднань (як й інших візуальних складових айдентики) залежить від історії, цінностей, позиціонування бренду, його філософії. Для формування візуального образу вибирають два-три кольори, що гармонують між собою.  

2.     Шрифт. Не менш важливий ніж колір, адже всюди, де буде текст,

 застосовуватиметься фірмовий шрифт - не тільки на лого, а й на візитках, в усіх POS-матеріалах, рекламних креативах, веб-банерах, фірмовій продукції і навіть на сайті. Як і у випадку з кольорами, шрифтів в корпоративній айдентиці брендів також кілька - окремо для неймінгу та для інших текстів.

3.     Логотип (лого, емблема). По суті лого виступає візитівкою, за якою

 людина ідентифікує ту чи іншу організацію/компанію. Людям не потрібно розповідати в логотипі про все, чим займається організація. Їм, перш за все слід допомогти запам’ятати вас. Часто логотип є відображенням основних форм, шрифту та кольорів. У ньому також транслюються ідеї компанії. Так, той, хто жодного разу не сідав за кермо, легко впізнає емблему Mercedes, найзапекліші прихильники здорового способу життя ні з чим не сплутають лого McDonald’s, і, звичайно, кожен перехожий здалеку ідентифікує вивіску Domino’s Pizza. Вважається, що лого - найстабільніша частина айдентики.

Логотип повинен: транслювати ідеологію та закладені цінності бренду; бути простим та лаконічним без нагромадження кольорів та стилів; легко зчитуватись та привабливо виглядати на будь-яких носіях - від ручки до білборду, ідентифікуватися в чорно-білому варіанті; залишати місце для варіативності (наприклад, нанесення додаткових елементів для кожного підрозділу компанії).

4.     Персонаж. Фірмового персонажа (або маскота), який є символом бренду,

використовує далеко не кожна організація, але деякі з них уявити без маскота неможливо. Серед «знаменитих: Червоний та Жовтий - M&M’s; Кролик - Duracell; Рональд Макдональд - McDonald’s; Пінгвін Tux - Linux; Кролик Квікі - Nesquik.

5.     Слоган (гасло, девіз). Часто компанії не приділяють багато уваги гаслу,

хоча воно може стати не менш впізнаваним, ніж лого чи корпоративні кольори. Гасло - важливий елемент вербальної айдентики, який може працювати на користь бренду. Доказом стануть приклади: «Я це люблю» («I’m Lovin’ It»); «Поєднуючи людей» («Connecting people»); «Адже ти цього варта» («Because you worth it»); «Тане в роті, а не в руках» ( «Melts in your mouth, not in your hands»); «Думай інакше» («Think Different»).

6.     Звукові елементи. До них відносять  фірмовий джингл, звуки, що

використовуються в рекламі, на веб-сайтах та в додатках, безпосередньо продуктах компанії.

         Існує ще багато елементів айдентики, які може використовувати кожан організація. Ми розглянули головні і найбільш затребувані.

         Отже, використовуючи брендайдентику у формуванні бренду організації  варто пам’ятати: айдентика -  це весь візуальний стиль бренду, від візиток та форми співробітників до публікацій у соцмережах. Айдентика допомагає цільовій авдиторії скласти перше враження про бренд, а потім швидко впізнавати його серед інших. Також опрацьований візуальний образ поєднує співробітників: вони почуваються частиною однієї великої справи.

Щоб створити власну айдентику, починайте з логотипу. Потім підберіть кольори та шрифти, розробіть патерн, що легко впізнається. Відтак можна малювати айдентику на різних носіях, як-от, на візитівці або шаблоні для допису в соцмережу. Якщо ви ведете блог або просто публікуєте багато ілюстрацій, варто зробити їх частиною айдентики та розробити для них схожий стиль.

Не забудьте впровадити айдентику і на всі свої розсилки і ваша  буде організація впізнавана, в неї збільшиться  цільова аудиторія і кількість хороших справ!

 

Список використаних джерел:

1.     https://euprostir.org.ua/practices/132954

2.     https://sendpulse.ua/blog/creating-a-brand-identity

3.     https://www.youtube.com/watch?v=gAmEPk80cJo&list=PLiD9r2UoX9APT9kiW9l_aDKEy6nhKe9Nu&index=1

4.     https://www.youtube.com/watch?v=W1n0jfVbUZk&list=PLiD9r2UoX9APT9kiW9l_aDKEy6nhKe9Nu&index=2

5.     https://www.youtube.com/watch?v=038mme17KYE&list=PLiD9r2UoX9APT9kiW9l_aDKEy6nhKe9Nu&index=4

6.     https://www.youtube.com/watch?v=FbdwWfSN31g&list=PLiD9r2UoX9APT9kiW9l_aDKEy6nhKe9Nu&index=3

 

 

 

Матеріал підготувала методист Дирда Оксана

 

 

 

ПЕДАГОГІЧНИЙ ГЛОСАРІЙ "СКАРБНИЦЯ МЕТОДИСТА": БРЕНДАЙДЕНТИКА

  БРЕНДАЙДЕНТИКА Будь-яка середньостатистична людина без проблем зорієнтується де термінал «Привату» у торговому центрі, лише здалеку поба...